Prishtina vs. Feronikeli, statistikat

Prishtina vs. Feronikeli, statistikat

Në faqen zyrtare të klubit Prishtina në Facebook, janë dhënë disa statistika për ndeshjen derbi që zhvillohet të hënën mes Prishtinës dhe Feronikelit.

Ky është shkrimi i plotë i klubit:


Ndeshje që duhet shumë djersë për ta fituar

Prishtinë, 27 qershor 2020 – Kundërshtari i javës së 27-të, Feronikeli, është kampion aktual dhe si asnjë skuadër tjetër vendore ka statistika pozitive me bardhekaltrit. Në tetë ndeshjet e fundit, Prishtina ka fituar vetëm një përballje, ka luajtur pesë herë baras dhe tre ndeshjet e fundit i ka humbur. Megjithatë Feronikeli i ka këto tre fitore pas 9 ndeshjeve pa fituar, nga vera e vitit 2016 kur Prishtina kishte arritur 4 fitore dhe pesë herë tjera nuk ishte mposhtur. Më shumë se kaq nuk duhet për ta kuptuar që për të fituar ndeshjen e së hënës, futbollistët prishtinas, duhet djersitur maksimalisht fanellën e klubit.

Përndryshe dy skuadrat pas luftës kanë zhvilluar 26 ndeshje zyrtare në tre kompeticione dhe Feronikeli udhëheq me një fitore më shumë, 10-7-9 fitore të bardhekaltrëve me goldallim +10, 34:24.


Insajderi.com