Protesta në Burma kundër grusht-shtetit, policia hedh ujë mbi masën

Protesta në Burma kundër grusht-shtetit, policia hedh ujë mbi masën

Policia në Burma ka qëlluar me ujë për të shpërndarë protestuesit që kanë dalë në rrugë, pavarësisht nga ndalimi i tubimeve të mëdha publike.

Ushtria ka ndaluar mbledhjet e më shumë se pesë personave në qytetet Yangon dhe Mandalay, me një shtetrrethim.

Rregullat u sollën pas tre ditësh drejt protestave masive, pas përmbysjes së qeverisë së zgjedhur të Aung San Suu Kyi në një grusht shteti.

TV Shtetëror tha të hënën veprimi “duhet të merret” kundër atyre që shkelin ligjin.

Sidoqoftë, Jonathan Head i BBC-së vëren se ende nuk ka pasur një përpjekje të qëndrueshme për të prishur protestën, me të gjithë sytë nga ushtria.

Nëse lëvizin, thotë korrespodenti ynë i Azisë Juglindore, rreziku i një përsëritje të gjakderdhjes së parë në të kaluarën në Burma.

Të hënën, udhëheqësi ushtarak Min Aung Hlaing paralajmëroi se askush nuk është mbi ligjin, megjithëse ai nuk lëshoi ​​një kërcënim të drejtpërdrejtë për protestuesit.

Por, disponimi mbeti sfidues ndërsa protestuesit që bënin thirrje për rivendosjen e demokracisë u kthyen në rrugë të martën.

“Ne nuk jemi të shqetësuar për paralajmërimin e tyre. Kjo është arsyeja pse ne dolëm sot. Ne nuk mund të pranojmë justifikimin e tyre të mashtrimit të votave. Ne nuk duam ndonjë diktaturë ushtarake,” i tha mësuesi Thein Win Soe agjencisë së lajmeve AFP. /Insajderi.com