Protesta në Uganda pas arrestimit të Bobi Wine

Protesta në Uganda pas arrestimit të Bobi Wine

Disa njerëz u vranë dhe dhjetëra u plagosën ndërsa policia qëllon me gaz lotsjellës dhe plumba për të shpërndarë mbështetësit e kandidatit presidencial, të cilët protestojnë kundër arrestimit të tij, transmeton Insajderi.

Policia e Ugandës ka thënë se tre persona vdiqën dhe 38 u plagosën në protestat që shpërthyen pasi policia arrestoi kandidatin presidencial Bobi Wine në lindje të vendit, raporton Al Jazeera.

Policia në kryeqytetin Kampala lëshoi ​​gaz lotsjellës dhe plumba për të shpërndarë mbështetësit e Bobi Ëine, të cilët bllokuan rrugët dhe dogjën gomat pasi u përhap lajmi se ai ishte arrestuar në qytetin e Luuka dhe u dërgua në një stacion policie në qytetin e Jinja.

Irene Nakasiita, zëdhënëse e Kryqit të Kuq të Ugandës, përshkruan skena të “panikut”, ndërsa Evarest Kayongo, kryetar i Shoqatës së Tregtarëve të Qytetit Kampala, tha se ishte “kaos i plotë” në qytet. “Rrugët janë bosh … Ne kemi mbyllur biznesin për shkak të gazit lotsjellës dhe plumbave”, tha Kayongo.

Rosebell Kagumire, redaktore e platformës dixhitale Afrikanizëm, tha se gazi lotsjellës dhe plumbat mund të dëgjoheshin në pjesë të ndryshme të Kampala gjatë gjithë ditës, por gjërat ishin qetësuar deri në mbrëmje.

“Nuk ishte vetëm në mes të qytetit, por lagje të ndryshme [gjithashtu]”, tha Kagumire për Al Jazeera. “Por gjithashtu, jashtë Kampala-s qytete të ndryshme u përfshinë gjithashtu në një farë niveli proteste duke kërkuar lëshimin e Bobi Wine”. Kagumire shtoi: “Gjërat janë të tensionuara. Njerëzit janë të shqetësuar dhe ne nuk e dimë se çfarë do të vijë më pas”.

Kjo erdhi pasi llogaria në Twitter e Bobi Wine, një muzikant i kthyer në lider të opozitës, tha se policia kishte shkelur me dhunë automjetin e tij dhe e kishte marrë atë në paraburgim.

“Çmimi i lirisë është i lartë, por ne me siguri do ta kapërcejmë”, tha në një nga tweets.

Zëdhënësi i policisë Fred Enanga tha se Bobi Wine, emri i vërtetë i të cilit është Robert Kyagulanyi Ssentamu, u arrestua për shkelje të udhëzimeve COVID-19 që kërkojnë që kandidatët presidencialë të takojnë ose t’u drejtohen më pak se 200 personave. /Insajderi.com