Protesta të dhunshme u përhapën në Bangladesh pas vizitës së kryeministrit indian Modi

Protesta të dhunshme u përhapën në Bangladesh pas vizitës së kryeministrit indian Modi

Të paktën një duzinë njerëzish janë raportuar të plagosur në përplasjet midis policisë dhe demonstruesve në Bangladesh, ndërsa dhuna u përhap në të gjithë vendin në ditën e tretë të protestave kundër vizitës së liderit Hindu-nacionalist të Indisë, transmeton Insajderi.

Protestuesit gjithashtu të dielën thuhet se sulmuan tempujt Hindu dhe një tren në Bangladeshin lindor, raporton Al Jazeera.

Pesë persona kishin vdekur të premten, dhe gjashtë të tjerë të shtunën, pasi policia qëlloi mbi demonstruesit në disa rrethe kryesore në të gjithë vendin me shumicë myslimane me 168 milionë njerëz.

Protestuesit – kryesisht nga grupi Hefazat-e-Islam – ishin të zemëruar me vizitën e kryeministrit indian Narendra Modi, të cilin ata e akuzojnë për nxitje të dhunës komunale ndaj myslimanëve në vendin e tij.

Modi ishte në Bangladesh për të marrë pjesë në festimet e saj të Jubileut të Artë të pavarësisë dhe njëqindvjetorin e lindjes së Shejh Mujibur Rahman, themeluesi i vendit dhe babai i kryeministrit aktual Sheik Hasina.

Të dielën, aktivistët e Hefazat thuhet se sulmuan një tren në rrethin lindor të Brahmanbaria, duke rezultuar në 10 persona të plagosur.

“Ata sulmuan trenin dhe dëmtuan dhomën e tij të motorit dhe pothuajse të gjithë trajnerët”, i tha një zyrtar policie agjencisë së lajmeve Reuters, duke mos pranuar të përmendet pasi nuk ishte i autorizuar të fliste me media.

Javed Rahim, një gazetar në qytetin Brahmanbaria, i tha Reuters në telefon: “Brahmanbaria po digjet. Zyra të ndryshme qeveritare u dogjën pa dallim. Edhe klubi i shtypit u sulmua dhe shumë u plagosën, përfshirë presidentin e klubit të shtypit. Ne jemi në një frikë ekstreme dhe ndjehemi vërtet të pafuqishëm”.

Disa tempuj hindu në qytet u sulmuan gjithashtu, tha ai.

Protestuesit dyshohet se gjithashtu ngritën dy autobusë në rrethin perëndimor të Rajshahi të dielën.

Në një protestë të re në Narayanganj pak jashtë kryeqytetit, Dhaka, mbështetësit e Hefazat brohorisnin “veprim, veprim, veprim i drejtpërdrejtë”, ndërsa bllokuan autostradën kryesore që lidh Daka me qytetin port të Chittagong.

Qindra demonstrues u përplasën me policinë dhe dogjën mobilje dhe goma në rrugë ndërsa ata brohorisnin parulla anti-Modi dhe u bënin thirrje autoriteteve të hetonin të shtënat e policisë. /Insajderi.com