Protesta të mëdha në Bjellorusi kundër Lukashenkos

Protesta të mëdha në Bjellorusi kundër Lukashenkos

Dhjetëra mijëra njerëz kanë marshuar në kryeqytetin Minsk dhe qytete të tjera, në protestën e fundit prej disa javësh kundër presidentit të kontestuar, Alexander Lukashenko.

Një numër i madh i policisë janë vendosur, duke bllokuar zonat kryesore.

Policia tha se ata kishin arrestuar rreth 250 njerëz përpara demonstratës, të quajtur Marshi i Heronjve, raporton BBC.

Protestat janë shkaktuar nga një zgjedhje e diskutueshme gjerësisht një muaj më parë dhe goditja brutale pasuese e policisë,.

Demonstruesit duan që Z. Lukashenko të japë dorëheqjen pasi akuzohet për manipulim të gjerë të votave.

Por lideri Bjellorus  në pushtet për 26 vjet – ka mohuar akuzat dhe akuzon perëndimin për ndërhyrje në çështjet e brendshme të Bjellorusisë.

Shumica e udhëheqësve të opozitës tani janë të arrestuar. Ishte e diela e pestë radhazi e protestave masive, me rreth 100,000 tubime çdo javë. /Insajderi.com