Protestat anti-grusht shtet hyjnë në javën e katërt në Mianmar

Protestat anti-grusht shtet hyjnë në javën e katërt në Mianmar

Forcat e sigurisë kanë vendosur metoda më të ashpra kundër protestuesve anti-grusht shteti sesa ishin përdorur më parë në qytetin më të madh të Myanmar, Yangon, përpara planeve për një demonstrim tjetër të madh të dielën, transmeton Insajderi.

Protestat kundër marrjes së pushtetit nga ushtria në një grusht shteti në 1 shkurt kanë hyrë në javën e katërt. Vendi i Azisë Juglindore arrestoi udhëheqësen e zgjedhur Aung San Suu Kyi dhe pjesën më të madhe të udhëheqjes së partisë së saj, duke pretenduar mashtrim në zgjedhjet e nëntorit, partia e saj kishte fituar me një rezultat të madh, raporton Al Jazeera.

Policia dhe ushtarët vendosën plumba gome, gaz lotsjellës dhe granata marramendëse dhe rrahën protestuesit në vendet kryesore të protestës në Yangon të shtunën, duke përfshirë pranë Sule Pagoda në qendër të qytetit, Myaynigone në fshatin Sanchaung dhe Hledan në vendbanimin Kamayut.

Në qendër të qytetit Yangon, Al Jazeera dëshmoi akuzat e policisë ndaj protestuesve të paarmatosur, jo të dhunshëm rreth mesditës me kohën lokale. Kur protestuesit u mblodhën, policia filloi të përdorte taktika gjithnjë e më të dhunshme.

Policia vendosi granata marramendëse që shpërthyen pranë një grupi civilësh dhe bëri një arrestim. Forcat e sigurisë u treguan shkopinj gazetarëve që u përpoqën t’i afroheshin dhe dokumentonin arrestimin.

Rreth gjysmë ore më vonë, disa blloqe larg, policia akuzoi përsëri protestuesit, duke bërë të paktën dy arrestime të tjera. Një i arrestuar po i dilte gjak nga fytyra, me sa duket ishte rrahur. /Insajderi.com