Protestat në Kili bëhen të dhunshme në kohën e përvjetorit të tyre

Protestat në Kili bëhen të dhunshme në kohën e përvjetorit të tyre

Demonstratat në Kili kundër pabarazisë kanë filluar të bëhen të dhunshme ndërsa vandalët dogjën dy kisha, duke shkatërruar krejtësisht njërën prej tyre.

Shtabi i policisë u bombardua dhe dyqanet u plaçkitën në protesta, të cilat filluan paqësisht.

Protestat po shënonin një vit që nga fillimi i një lëvizje proteste masive që tronditi Kilin për dy muaj.

Demonstruesit gjithashtu u kërkuan njerëzve të votojnë në favor të një kushtetute të re në një referendum fundjavën e ardhshme.

Policia tha se 18 oficerë u plagosën të dielën, ndërsa ministri i brendshëm Victor Perez u bëri thirrje njerëzve të ngrejnë zërin në referendum.

“Ata që kryejnë këto akte dhune nuk duan që kilianët të zgjidhin problemet përmes mënyrave demokratike,” tha Z. Perez, duke u zotuar të ndëshkojë ata që kryen krime./Insajderi.com

Burimi: BBC News