Protestat në Spanjë eskalojnë në dhunë

Protestat në Spanjë eskalojnë në dhunë

Protestat në rrugë mbi burgosjen e një reperi u kthyen të dhunshme për një natë të katërt drejtpërdrejt në Spanjë të premten, ndërsa përgjigjet politike ndaj trazirave tensionuan marrëdhëniet brenda qeverisë së koalicionit të vendit, raporton Euronews

Policia në rajonin verilindor të Katalonjës, e cila ka parë shumicën e trazirave të kësaj jave, tha se disa protestues i qëlluan oficerët me shishe, gurë, fishekzjarre dhe bojë në Barcelona dhe të paktën tre vende të tjera.

Protestues të tjerë u vunë flakën koshave të mëdhenj të rrugëve dhe i përdorën ato për të bllokuar rrugët.

Në qendër të qytetit të Barcelonës, disa njerëz hynë në dy degë bankash dhe u përpoqën të vendosnin një zjarr brenda, ndërsa të tjerët vandalizuan dhe plaçkitën dyqanet, tha policia.

Në Girona, një qytet tjetër katalanas, protestuesit thyen xhamat e tre bankave. /Insajderi.com