Pushteti Lukashenkos arreston 200 persona në Bjellorusi

Pushteti Lukashenkos arreston 200 persona në Bjellorusi

Më shumë se 200 njerëz u arrestuan në të gjithë Bjellorusinë të enjten gjatë protestave kundër Presidentit Alexander Lukashenko ndërsa vendi shënoi Ditën e Lirisë.

Në kryeqytetin, Minsk, ishte pjesëmarrja e parë e konsiderueshme e demonstruesve që prej javësh protestash tronditën vendin vitin e kaluar.

Ngrirja e temperaturave dhe goditja e dhunshme e autoriteteve kishte çuar në rënie të konsiderueshme të numrave.

Protesta e së enjtes shënoi përvjetorin e deklaratës së 1918 të Republikës Popullore të Bjellorusisë, një shtet i pavarur që zgjati vetëm disa muaj para se të hynte Ushtria e Kuqe, raporton euronews.

Opozita tradicionalisht e vëzhgon përvjetorin si Ditën jozyrtare të Lirisë të vendit.

Për të shmangur arrestimet në shkallë të gjerë, grupe të vogla marshuan nëpër oborre dhe rrugë. /Insajderi.com