Putin: Jemi të gatshëm të bisedojmë edhe më tutje me Uashingtonin

Putin: Jemi të gatshëm të bisedojmë edhe më tutje me Uashingtonin

Presidenti rus Vladimir Putin e ka vlerësuar Joe Biden dhe tha se Moska është e gatshme për bisedime të mëtejshme me Uashingtonin në komentet e bëra një ditë pasi u takua me homologun e tij amerikan në Gjenevë.

“Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë këtë dialog në të njëjtën masë si pala amerikane”, tha Putin pasi u kthye në Moskë nga takimi i së mërkurës, duke folur me të diplomuarit e universitetit me lidhje video.

Putini, kishte vetëm fjalë të ngrohta për Biden, në kontrast me mediat shtetërore ruse të cilat ndonjëherë e kanë portretizuar presidentin amerikan si duke luftuar për të bërë punën e tij fizikisht dhe mendërisht.

Putini e përshkroi ambientin e bisedimeve si miqësor dhe vlerësoi profesionalizmin e Biden. Ai tha se lideri amerikan e dinte atë që donte të arrinte dhe veproi “me shkathtësi”.

“Unë dua të them se imazhi i Presidentit Biden që shtypi ynë dhe madje shtypi amerikan nuk ka asgjë të përbashkët me realitetin,” u tha Putini të diplomuarve.

“Ai ishte në një udhëtim të gjatë, kishte fluturuar përtej Oqeanit dhe iu desh të luftonte me avionët dhe diferencën në kohë. Kur fluturoj ajo e bën të vetën. Por ai dukej i gëzuar, ne folëm ballë për ballë për dy ose ndoshta më shumë orë. Ai është krejtësisht i shkurtër”.

“Biden është një profesionist dhe duhet të jesh shumë i kujdesshëm në punën me të për t’u siguruar që të mos humbasësh asgjë. Ai nuk i mungon asgjë, mund t’ju siguroj”. /Insjaderi.com