Putin thotë se mezi pret të bisedojë me Bidenin

Putin thotë se mezi pret të bisedojë me Bidenin

Presidenti rus ,Vladimir Putin, ka thënë së po pret me padurim një “dialog të drejtpërdrejtë” me presidentin amerikan, Joe Biden gjatë takimit të tyre këtë të mërkurë në Gjenevë, transmeton Insajderi.

Në një intervistë të transmetuar në televizionin shtetëror rus, Putini tha se takimi nuk do të ishte “i kotë” nëse do të çonte në krijimin e një “mekanizmi bashkëpunimi” që do të zhbllokojë bashkëpunimin në fushat e interesave të ndërsjellë, duke përfshirë stabilitetin strategjik, rajonal konfliktet dhe mjedisi, raporton ‘AP’.

“Rusia do të bashkëpunonte në ekstradimin e kriminelëve kibernetikë nëse SHBA-ja bie dakord të bënin të njëjtën gjë”, ka deklaruar ai.

Udhëheqësi rus tha se perspektiva e anëtarësimit të Ukrainës në NATO ishte e papranueshme për Rusinë./Insajderi.com