Putin uron me vonesë Biden pas zgjedhjes presidenciale

Putin uron me vonesë Biden pas zgjedhjes presidenciale

Presidenti rus Vladimir Putin është bërë një nga udhëheqësit e fundit botërorë që uron Presidentin e zgjedhur të SHBA Joe Biden për fitoren e tij.

Kremlini kishte thënë se do të priste për rezultatet zyrtare nga votimi i nëntorit para se të njihte fitoren.

Biden u konfirmua si fitues të hënën nga kolegji elektoral.

Shumica e udhëheqësve botërorë e përgëzuan Z. Biden brenda disa ditësh nga sondazhi i 3 nëntorit, kur ishte e qartë se ai e kishte mundur Presidentin Donald Trump.

Z. Biden dhe Z. Putin kishin marrëdhënie të ftohta kur i pari shërbeu si nënkryetar nën Barack Obama./Insajderi.com

BBC News