Putin vaksinohet sot kundër COVID-19

Putin vaksinohet sot kundër COVID-19

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se ai do të vaksinohet kundër Covid-19 të martën, në mes të një shtytjeje nga autoritetet për të inkurajuar rusët të marrin vaksinat.

Vladimir Putin nuk specifikoi se cilën vaksinë do të merrte. Vaksina kryesore e disponueshme publikisht në Rusi është Sputnik V, të cilën po e promovon për eksport. Moska gjithashtu ka dhënë aprovim emergjent për dy vaksina të tjera të brendshme, EpiVacCorona dhe CoviVac.

“Vaksinimi, natyrisht, është një vendim vullnetar për çdo person. Vendim personal i çdo personi, ”tha Putini gjatë një takimi televiziv të qeverisë të hënën në lidhje me vaksinat ruse kundër Covid-19. “Nga rruga, unë planifikoj ta bëj këtë nesër.”, raporton The Guardian.

Putini tha se ishte jetike të rritet prodhimi i vaksinave për përdorim shtëpiak në Rusi, ku 4.3 milion njerëz kanë marrë deri më tani të dyja dozat e një vaksine me dy faza.

Ai tha se Rusia kishte nënshkruar marrëveshje ndërkombëtare për të furnizuar dozat e Sputnik V për 700 milion njerëz. /Insajderi.com