Qëllimi i Biden: Përfundimi i luftës më të gjatë të Amerikës, e që është konflikti në Afganistan

Qëllimi i Biden: Përfundimi i luftës më të gjatë të Amerikës, e që është konflikti në Afganistan

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, të mërkurën hartoi tërheqjen e tij të planifikuar të trupave amerikane nga Afganistani rreth arsyes që ata u dërguan atje në radhë të parë: Sulmet e 11 shtatorit 2001 në SHBA, transmeton Insajderi.

“Tani më është koha për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës”, tha Biden gjatë një fjalimi në Sallën e Traktatit të Shtëpisë së Bardhë, raporton Al Jazeera.

“Ne shkuam në Afganistan për shkak të një sulmi të tmerrshëm që ndodhi 20 vjet më parë. Kjo nuk mund të shpjegojë pse duhet të qëndrojmë atje në vitin 2021″. “Tani jam presidenti i katërt amerikan që kryesoj një prani të trupave amerikane në Afganistan. Dy republikanë. Dy demokratë. Unë nuk do ta kaloj këtë përgjegjësi te një i pesti”, tha ai.

SHBA nuk mund të “vazhdojë ciklin e shtrirjes ose zgjerimit të pranisë sonë ushtarake në Afganistan duke shpresuar të krijojë kushtet ideale për tërheqjen tonë, duke pritur një rezultat tjetër”.

Biden vendosi 11 shtatorin si datën kur 2500 trupat e mbetura amerikane do të tërhiqen nga Afganistani, duke i dhënë fund asaj që shumë e kanë quajtur “lufta e përhershme” e Amerikës, një luftë që kushtoi më shumë se 2,400 jetë amerikane dhe deri në një trilionë dollarë.

Procesi i tërheqjes së trupave do të fillojë në 1 maj, tha Biden. Pas sulmeve të 2001 në Nju Jork dhe Uashington, të organizuar nga Osama bin Laden, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, George W. Bush, filloi luftën në Afganistan në tetor 2001 pasi u mësua se Talibanët po strehonin bin Ladenin dhe nuk pranuan ta dorëzonin atë.

Talibanët u hoqën nga pushteti menjëherë pas kësaj nga forcat e drejtuara nga SHBA dhe bin Laden u gjet dhe u vra në Pakistanin fqinj në 2011.

Biden po përballej me një afat të 1 majit të dakorduar nga Talibanët dhe administrata e mëparshme e Donald Trump, një datë që Biden kishte sinjalizuar se ai nuk do të takohej.

Talibanët kanë kërcënuar “probleme” nëse SHBA nuk përmbush afatin e 1 majit; Biden shpreson që caktimi i një afati të ri me shpjegime do t’i zbusë ata.

Bazuar në reagimin fillestar të Talibanëve, ata nuk janë plaçkitur.

“Emirati Islamik i Afganistanit kërkon tërheqjen e të gjitha forcave të huaja nga atdheu ynë në datën e specifikuar në Marrëveshjen e Doha”, shkroi zëdhënësi i Talibanëve, Zabihullah Mujahid, të martën në Twitter.

“Nëse marrëveshja prishet dhe forcat e huaja nuk arrijnë të dalin nga vendi në datën e specifikuar, problemet me siguri do të përkeqësohen dhe ata që nuk arritën të respektojnë marrëveshjen do të mbahen përgjegjës”, vazhdoi Mujahid. /Insajderi.com