‘Qelloni derisa të vdesin’: Polici që iku nga Mianmari zbulon urdhrat e eprorëve të tij

‘Qelloni derisa të vdesin’: Polici që iku nga Mianmari zbulon urdhrat e eprorëve të tij

Kur Tha Peng u urdhërua të qëllojë mbi protestuesit me automatikun e tij për t’i shpërndarë në qytetin Khampat të Myanmarit më 27 shkurt, pjesëtari i policisë tha që ai nuk pranoi ta bënte këtë, transmeton Insajderi.

“Të nesërmen, një oficer thirri të më pyeste nëse do të qëlloja”, tha ai. 27 vjeçari refuzoi përsëri dhe më pas dha dorëheqjen nga forcat e policisë, raporton Al Jazeera.

Më 1 mars, ai tha se e la shtëpinë dhe familjen e tij prapa në Khampat dhe udhëtoi për tre ditë, kryesisht natën për të shmangur zbulimin, para se të kalonte në shtetin veri-lindor të Indisë Mizoram.

“Unë nuk kisha zgjidhje”, tha Tha Peng për agjencinë e lajmeve Reuters në një intervistë të martën, duke folur përmes një përkthyesi. Ai dha vetëm një pjesë të emrit të tij për të mbrojtur identitetin e tij.

Reuters pa kartat e tij të policisë dhe të identitetit kombëtar që konfirmuan emrin. Tha Peng tha se ai dhe gjashtë kolegët e tij nuk iu bindën urdhrit të 27 shkurtit nga një oficer epror, të cilin ai nuk e përmendi me emër.

Reuters nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur llogaritë e tij ose të tjera të mbledhura pranë kufirit Mianmar-India. Përshkrimi i ngjarjeve ishte i ngjashëm me atë që iu dha policisë në Mizoram më 1 mars nga një tjetër anëtar i policisë së Mianmarit dhe tre ushtarakë që kaluan në Indi, sipas një dokumenti të klasifikuar të brendshëm të policisë të parë nga Reuters.

Dokumenti është shkruar nga zyrtarët e policisë Mizoram dhe jep detaje biografike të katër individëve dhe llogarinë e tyre pse ata ikën. Nuk u drejtohej njerëzve specifik.

“Ndërsa Lëvizja e Mosbindjes Civile po fiton vrull dhe protestë (a) të mbajtura nga protestuesit anti-grusht shteti në vende të ndryshme ne jemi udhëzuar të gjuajmë mbi protestuesit”, thanë ata në një deklaratë të përbashkët për policinë e Mizoram.

“Në një skenar të tillë, ne nuk kemi guxim për të qëlluar mbi njerëzit tanë që janë demonstrues paqësorë”, thanë ata. /Insajderi.com