Qeveria holandeze shtrëngon sërish masat për COVID-19

Qeveria holandeze shtrëngon sërish masat për COVID-19

Përballë rasteve në rritje të mprehtë të COVID-19, kryeministri në detyrë i Holandës tha të martën se qeveria holandeze po rivendos një urdhër për të vendosur maska ​​​​për fytyrën në vende publike si dyqane dhe biblioteka dhe mandaton një zgjatje për përdorimin e lejeve për COVID-19.

Rastet e COVID-19 janë rritur me shpejtësi në Holandë prej javësh. Instituti i shëndetit publik i vendit raportoi të martën se infeksionet e konfirmuara u rritën 39% krahasuar me një javë më parë dhe pranimet në spital u rritën me 31% në 834 me një rritje prej 20% në numrin e pacientëve të pranuar në ICU.

Trendi rritës filloi menjëherë pasi qeveria përfundoi shumicën e kufizimeve të mbetura të bllokimit në fund të shtatorit.

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte.

“Nuk do të habisë askënd që ne kemi përsëri një mesazh të ashpër këtë mbrëmje,” tha kryeministri Rutte gjatë një konference shtypi në televizion kombëtar. “E vështirë sepse për fat të keq duhet të kërkojmë më shumë nga njerëzit tani që numrat e infeksionit dhe numrat e spitaleve po rriten shpejt.”

Rutte gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që të distancohen nga shoqëria, të punojnë nga shtëpia të paktën gjysmën e kohës dhe të shmangin udhëtimet në vendet e ngarkuara dhe gjatë orëve të pikut të mëngjesit dhe të mbrëmjes.

Si pjesë e kufizimeve të reja, nxënësit do të duhet të mbajnë maska ​​​​për fytyrën në shkollë kur ecin midis orëve. Rregullat dhe kërkesat e reja të maskave për lejet e COVID që do të shfaqen në më shumë vende publike, duke përfshirë muzetë dhe parqet tematike, janë vendosur të hyjnë në fuqi të shtunën. /Insajderi.com