Qeveritë evropiane humbin kontrollin, revoltat duken afër për masat e Covid-19

Qeveritë evropiane humbin kontrollin, revoltat duken afër për masat e Covid-19

Ndërsa vala e dytë e Covid-19 mbushi pavijonet spitalore në të gjithë Evropën javën e kaluar, dhe vendet që ngurronin drejt shkallëve të ndryshme të bllokimit të pjesshëm, emisionet televizive u përdorën për të lejuar udhëheqësit të drejtoheshin kombeve të lodhura, transmeton Insajderi.

Duke njoftuar një shtetrrethim në orën 18:00 për restorantet dhe baret e vendit, kryeministri italian, Giuseppe Conte, bëri thirrje për unitet kombëtar. “Nëse të gjithë i respektojmë këto rregulla të reja gjatë muajit nëntor”, tha ai. “Ne do të kemi sukses të mbajmë kurbën epidemiologjike nën kontroll. Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të lehtësojmë kufizimet dhe të kalojmë në festat e Krishtlindjeve me një qetësi më të madhe”, tha Conte, raporton The Guardian.

Duke folur nga Elysée, Emmanuel Macron dekretoi një bllokim të ri kombëtar, që zgjati të paktën deri në një dhjetor dhe paralajmëroi Francën që vala e re e infeksioneve të kishte gjasa të ishte “më vdekjeprurëse se e para”. Në Belgjikë, ku Covid po përhapet më shpejt se në çdo vend tjetër evropian, kryeministri i ri, Alexander De Croo, shpresonte se “një ekip prej 11 milionë belgësh” do të bashkohej për të ndjekur rregulloret më të rrepta. /Insajderi.com