Qiproja Veriore rihapë “qytetin fantazmë”

Qiproja Veriore rihapë “qytetin fantazmë”

Qiproja Veriore ka rihapur një pjesë të plazhit Varosha, i cili ishte braktisur që kur Turqia pushtoi ishullin Mesdhe dekada më parë, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Ministria Turke e Mbrojtjes deklaroi zonën të hapur për publikun të enjten, duke postuar fotografi të vizitorëve të qytetit në Twitter.

People with Turkish and Turkish Cypriot breakaway flags take photos of each other at the beach with abandoned buildings, in the background, after police opened the beachfront of Varosha on Thursday.

Masa ka shkaktuar kritika ndërkombëtare.

Qipro u nda në dysh në vitin 1974 kur një grusht shtet i mbështetur nga qeveria greke u takua me një pushtim ushtarak turk, duke e ndarë vendin midis veriut Turqi-Qipriot dhe Jugut Greko-Qipriot.

Për vite me radhë, vendpushimi dikur popullor i Varoshës – një rreth i braktisur i qytetit antik të Famagustës – veproi si tokë e askujt midis veriut dhe jugut. Hyrja në zonë, e cila dikur tërhiqte turistë nga e gjithë bota, ka mbetur e ndaluar për publikun.

For years the resort was closed to the public, until TRNC authorities said they planned to re-open the area.

Autoritetet në gusht lanë të kuptohet në planet për të hapur qytetin, i cili dikur mburrej me më shumë se 12,000 dhoma hoteli dhe ishte shtëpia e 25,000 banorëve. /Insajderi.com