Ramiz Brahimaj do të ndeshet me Max Griffin në UFC

Ramiz Brahimaj do të ndeshet me Max Griffin në UFC

Ramiz Brahimaj është pak skeptik nëse lufta e tij me Max Griffin këtë fundjavë do të ndodhë deri në kohën kur veterani me bazë në NorCal do të qëndrojë përballë tij brenda Oktagonit dhe gjyqtari i caktuar për të mbikëqyrur peshat e “welter” në Fight Night i udhëzojnë ata të luftojnë, njofton Insajderi.

“Derisa të shoh referin dhe të shoh kundërshtarin tim që qëndron në kafaz përballë meje, unë do të kem ende një mosbesim të vogël se kjo në të vërtetë do të ndodhë”, tha Brahimaj në një intervistë për ufc.com.

Ai mund të bëjë shaka për këtë tani, por në kohën që lufton natën, Brahimaj do të ketë lundruar më shumë se 500 ditë të mbushura me eksitim, dhimbje zemre, pasiguri, zhgënjim dhe përfundimisht të vendosur në rrugën për të shkelur përfundimisht në kafaz për të garuar në UFC.

Fillimisht pritej të ndeshej me Miguel Baeza, në një përplasje shumë të pritur midis peshave të para në ngjarjen kryesore të Javës Dy në Sezonin Tre të Serisë së Kandidatëve, Brahimaj ishte duke përfunduar mjekimet e tij kur stafi mjekësor i UFC telefonoi dhe e informoi atë se ai kishte nevojë për të parë një neurolog.
“Kam zbuluar rreth një javë e gjysmë para se të kisha qenë ngjarja kryesore e Serisë së Kandidatëve, që kisha një tumor në sy dhe se do të më ishte këputur, unë do të isha verbëruar plotësisht në syrin tim të majtë”, tha Brahimaj, i cili në fund të fundit u operua për të hequr tumorin me madhësi gjysmë dollarëshi.

Produkti Fortis MMA përfundimisht mori lejen mjekësore për t’u kthyer në trajnim dhe nënshkroi një marrëveshje për të konkurruar në UFC, duke vendosur të zezën mbi të bardhë në një kontratë për t’u përballur me Takashi Sato në pjesën paraprake të kartës së luftës më 27 qershor në Apex në Las Vegas.

Më pak se 24 orë para se të vendosej të shkonte në peshore për të bërë peshë për debutimin e tij në UFC, Brahimaj u informua se po tërhiqej nga ndeshja e tij me Sato, pasi një nga antarët e ekipit të tij ishte pozitiv me Covid-19.

“Kur lufta Takashi Sato u shtye, unë isha i thyer nga zemra sepse e dija që ishte një djegës i plehrave”, tha Brahimaj, prova e edukimit të tij në Bronx e pranishme në aftësinë dhe tonin e tij ndërsa flet.

“Unë isha kaq i egër kur kjo ndodhi dhe atëherë unë duhej të bëja makinën deri në Las Vegas përsëri në Dallas dhe thoja “Zot i Madh – çfarë po ndodh? Pse po ndodh kjo? Unë thjesht dua të luftoj dhe të vazhdoj jetën time”.

“Unë jam njeri dhe do t’ju gënjeja nëse do të thoja se nuk ndieja asgjë; se isha thjesht i pagatuar dhe i gatshëm për të shkuar ”, vazhdoi 27-vjeçari. “Unë jam një qenie njerëzore dhe kam ndjenja dhe emocione. Më pëlqen ta quaj atë një koktej emocionesh sepse nuk ishte vetëm një emocion që ndjeva; Ndjeva gjithçka.

“Disa ditë ishte vërtet e vështirë për mua të ngrihesha nga shtrati dhe ta gjeja atë motivim. Disa ditë do të ishin vërtet, me të vërtetë të vështira thjesht për të mbledhur forcën, duke mos ditur se çfarë do të ndodhte”.

Por gjenerata e parë amerikano-shqiptare tërhoqi motivimin nga dy familjet e tij – prindërit dhe anëtarët e familjes që e rritën atë për të qenë këmbëngulës në kohë të vështira, pa marrë parasysh pengesat, dhe koleksionin e trajnerëve dhe shokëve të skuadrës në Fortis MMA në Dallas të cilët kanë kaluar përvoja të krahasueshme dhe jetoi për të treguar në lidhje me të.

Familja e Brahimaj është nga Kosova, një rajon i shkatërruar nga lufta në qendër të konfliktit të dhunshëm, të përgjakshëm në ish-Jugosllavi. Ai u lind dhe u rrit në projektet në Bronx – “Unë ende mbaj mend minjtë dhe rrobat që do të shihnim në të gjithë banesën tonë”, kujton me shumë dashuri – dhe kujton shtrirjet e gjata ku 14 ose 15 anëtarë të familjes së tij banonin të gjithë së bashku në një apartament me një dhomë gjumi. /Insajderi.com