Rangohen mesfushorët më të mirë në Premier Ligë, shikoni ku rangohet Xhaka

Rangohen mesfushorët më të mirë në Premier Ligë, shikoni ku rangohet Xhaka

CIES, qendra më kredibile në botë për studime të futbollit dhe të sportit në përgjithësi ka publikuar rangimin e lojtarëve në pesë ligat më të mira në Evropë, por kuptohet që interesimi më i madh ka qenë për Premier Ligë dhe kur janë publikuar rezultatet e hulumtimit shumë kush mund të ketë qenë i befasuar.
Mesfushori më mirë në ligë është lojtar i Tottenhamit, Manchester City e ka vetëm një lojtar në listë ne dhjetë më të mirëve, aq sa ka edhe Crystal Palace, ekip që zakonisht shënon, por edhe pëson shumë gola në ndeshjet e ligës.
Sidoqoftë, rangimi është bërë në bazë të disa parametrave përfshirë ashpërsinë, shpërndarjen në fushë, duelet direkte, goditjet dh rastet e krijuara.

Tabela e 10 mesfushorëve më të mirë në Premier Ligë.