Në përballje me COVID-19

Rastet në SHBA po vazhdojnë të rriten – Fauci: Kemi problem serioz

Amerika është vendi që po ballafaqohet me rritje të madhe të numrit të rasteve. Ekspertët shëndetësorë atje janë shumë të shqetësuar.

Rastet në SHBA po vazhdojnë të rriten – Fauci: Kemi problem serioz

Shefi i Qendrës për Sëmundje Infektive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anthony Fauci, ka deklaruar se kombi amerikan “ka problem serioz” me COVID-19, pasi që në 16 shtete amerikane është rritur numri i rasteve më të infektuar ndjeshëm, shkruan BBC, njofton Insajderi.

Në një seancë njoftuese në Shtëpinë e Bardhë Fauci tha se “e vetmja mënyrën që do t’i japim fund virusit është duke e bërë të bashkuar”.

Ai tha se duhet të bëhet më shumë për ta ndalur përhapjen.

Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 40 mijë raste.

Ky numër është më i larti brenda një dite prejse SHBA po përballet me virusin.

Janë mbi 2.4 milionë raste të konfirmuara dhe më shumë se 125 mijë vdekje – më shumë se në cilin do vend tjetër.

Gjatë seancës dëgjimore, grupi i ekspertëve që po merret me virusin, u ka kërkuar të rinjve amerikanë që të testohen sa më shumë – edhe nëse nuk kanë shenja të sëmundjes.

Për shkak të rritjes së numrit në ditët e fundit vende si Teksasi, Arizona dhe Florida i kanë shtyrë planet për ri-hapje.

Ndërsa ekspertët shëndetësorë thonë se numri i vërtetë i rasteve pozitive me COVID-19 në SHBA është shumë më i lartë sesa numri i të dhënave zyrtare.

Kjo do të thoshte se janë të infektuar me virus rreth 20 milionë amerikanë./Insajderi.com