Rasti i parë i dyshuar me infeksion me virusin vdekjeprurës paraqitet edhe në Austri

Rasti i parë i dyshuar me infeksion me virusin vdekjeprurës paraqitet edhe në Austri

Derisa Kina po rrit përpjekjet për të trajtuar coronavirusin e ri që mendohet se ka origjinën në një treg ushqimesh deti në Wuhan, ai po përhapet me shpejtësi të madhe në të gjitha vendet.

Të paktën 56 njerëz kanë vdekur nga një coronavirus i ri në Kinë pas një shpërthimi në qytetin qendror të Wuhan, duke detyruar një bllokim të qeverisë në më shumë se një duzinë qytetesh me një popullsi prej afro 60 milionë njerëz.

Siç ka mësuar oe24 nga autoritetet shëndetësore, një rast që përfshin një stjuardesë kineze në Vjenë është ende nën hetim dhe rezultatet pritet të dalin nesër.

Pacientja, e cila u pranua në spitalin Kaiser-Franz-Josef në Vjenë vonë mbrëmjen e së shtunës, është nën dyshimin e infektuar me coronavirus, transmeton Telegrafi.

“Ne kemi pasur një rast të dyshuar të infeksionit coronavirus në spitalin Kaiser-Franz-Josef. Gjendja e përgjithshme është e mirë”, tha Binder.

Kolegët e punës u informuan

Stjuardesa kineze fillimisht ishte në hotel. Dhe më pas u bë e ditur se dyshohej të ishte infektuar me coronavirus, njoftuan kolegët e punës së stjuardesës.

Mjeku Sabine Hagenauer nga departamenti i 4-të mjekësor i spitalit (departamenti i infeksionit) dhe mjeku trajtues, dhanë këto deklarata: “Pacienti është mirë për momentin. Ajo ka simptomat e një infeksioni të butë si gripi. Sot ajo po bën më mirë sesa dje.

Rezultati do të shpallet nesër vonë. Por nuk ka të bëjë vetëm me testimin për virusin e ri vdekjeprurës. Ata gjithashtu po kontrollojmë edhe infeksione të tjera nga gripi.

“Në çdo rast, askush në Vjenë dhe Austri nuk duhet të shqetësohet nëse kanë ethe ose kollë. Vala vjetore e gripit aktualisht është duke u zhvilluar, duke pretenduar mesatarisht rreth 2.500 raste çdo vit. Në sëmundje të rënda, pneumonia gjithashtu mund të ndodhë”, thanë doktorët.  /Insajderi.com