Rishfaqja e coronavirusit në Kinë

Shteti për nga e ka prejardhjen coronavirusi po përballet përsëri me shumë raste të COVID-19.

Rishfaqja e coronavirusit në Kinë

Autoritetet në provincën perëndimore të Kinës, Xinjiang kanë shpallur “gjendjen e luftës”, pasi rajoni po përpiqet të ngrihet pas një goditje të papritur me rastet e coronavirusit.

Autoritetet e Xinjiangut raportuan sot 17 raste të konfirmuara, 23 infeksione asimptomatike dhe 269 persona nën vëzhgim.

Një shpërthimi i virusit u vu re mesjavë dhe që nga e enjtja autoritetet kanë vendosur shtetrretihimin në Urumqi, kryeqytetin e rajoni

Tubimet publike tani janë të ndaluara gjithashtu”, sipas deklaratave të qeverisë lokale. /Insajderi.com/