Rouhani: ‘Asnjë përpjekje serioze’ nga SHBA-ja për të ringjallur marrëveshjen bërthamore

Rouhani: ‘Asnjë përpjekje serioze’ nga SHBA-ja për të ringjallur marrëveshjen bërthamore

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, ka thënë se Irani nuk ka parë “asnjë përpjekje serioze” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas raporteve që administrata e Biden propozoi një ofertë të re për të zgjidhur një bllokim mbi marrëveshjen e rëndësishme bërthamore 2015, transmeton Insajderi.

Në një fjalim televiziv të kabinetit të mërkurën, Rouhani vuri në dukje se presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka theksuar diplomacinë dhe ka pranuar dështimin e politikës së “presionit maksimal” të paraardhësit të tij Donald Trump, raporton Al Jazeera.

Megjithatë, presidenti iranian tha se fjalët e administratës Biden nuk janë përkthyer në veprim, duke iu referuar sanksioneve të vazhdueshme të ashpra amerikane që Trump kishte vendosur në 2018 kur administrata e tij u largua nga marrëveshja e 2015-tës.

“A jeni dakord që Trump ishte terrorist? Nëse nuk e bëni, atëherë e gjithë biseda juaj është e pavlefshme. Nëse e bëni, atëherë nuk duhet të vazhdoni veprimin e tij për një sekondë më shumë”, tha ai.

Valët e sanksioneve amerikane kanë prekur çdo aspekt të jetës iraniane, duke e penguar Teheranin të importojë ushqime, ilaçe dhe vaksina COVID-19.

Më parë këtë javë, raporte të shumta thanë se administrata e Biden ofroi një propozim të ri, duke përfshirë disa lehtësime sanksionesh për Iranin në këmbim të ndalimit të pasurimit të uraniumit prej 20 përqind, për të filluar negociatat.

Propozimi u rrëzua shpejt, pasi një zyrtar i lartë i panjohur iranian tha për shtypin shtetëror Press TV se Teherani nuk do të zvogëlojë pasurimin e uraniumit në këmbim të heqjes së pjesshme të sanksioneve. /Insajderi.com