Rouhani: ‘Nuk ka negociata’ të nevojshme për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit

Rouhani: ‘Nuk ka negociata’ të nevojshme për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit

Marrëveshja bërthamore e Iranit mund të rikthehet pa negociata, pavarësisht përshkallëzimeve të fundit pas vrasjes së një shkencëtari të lartë bërthamor, u ka thënë presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, fuqive botërore, transmeton Insajderi.

Rouhani tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump “shkroi në një copë letër” në maj 2018, duke u tërhequr në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore, raporton Al Jazeera.

“Personi tjetër mund të vendosë një copë letër të bukur dhe ta nënshkruajë atë dhe vetëm ka nevojë për një nënshkrim, ne do të kthehemi atje ku ishim. Nuk kërkon kohë dhe nuk ka nevojë për negociata”, tha Rouhani në një fjalim televiziv të kabinetit të mërkurën.

“Dhe nuk ka të bëjë vetëm me SH.B.A. P4 + 1 mund të kthehet në të gjitha angazhimet e tyre dhe ne do të bëjmë të njëjtën gjë”, tha ai duke iu referuar Francës, Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar, Kinës dhe Rusisë, nënshkruesit e tjerë të marrëveshjes bërthamore.

Pikërisht një vit pasi SHBA u tërhoq nga marrëveshja historike dhe vendosi sanksione të ashpra ndaj Iranit, Teherani gradualisht i zvogëloi zotimet e tij nën marrëveshjen në pesë hapa që ai tha se janë të kthyeshëm.

Rouhani tha që të gjitha centrifugat e reja të përparuara që po instalohen në objektet bërthamore nëntokësore të Natanz mund të fiken sapo të gjithë nënshkruesit e marrëveshjes bërthamore të fillojnë të zbatojnë plotësisht zotimet e tyre.

Më parë këtë javë, Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar – e njohur së bashku si E3 – lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se planet e Iranit për një ulje të mëtejshme të angazhimeve bërthamore janë “thellësisht shqetësuese” dhe shkojnë kundër frymës së marrëveshjes. /Insajderi.com