Rrëmbyesit lirojnë 42 persona të rrëmbyer nga shkolla në Nigeri

Rrëmbyesit lirojnë 42 persona të rrëmbyer nga shkolla në Nigeri

Njerëz të armatosur në Nigeri kanë liruar 42 persona, përfshirë 27 studentë, të cilët u rrëmbyen nga një shkollë me konvikt javën e kaluar në shtetin veri-qendror të Nigerisë, tha guvernatori i shtetit, transmeton Insajderi.

Lirimi i tyre vjen vetëm një ditë pas një bastisjeje të veçantë në një shkollë në shtetin Zamfara të Nigerisë, ku persona të armatosur kapën më shumë se 300 vajza, raporton Al Jazeera.

Rrëmbimet për shpërblim nga grupet e armatosura, shumë prej të cilëve mbajnë armë dhe ngasin motoçikleta, janë të zakonshme në shumë shtete të Nigerisë veriore.

Javën e kaluar, 27 studentë, tre punonjës dhe 12 anëtarë të familjeve të tyre u rrëmbyen nga një bandë e armatosur që mësynë shkollën e mesme qeveritare në rajonin Kagara të shtetit Niger rreth orës dy të mëngjesit me kohën lokale, duke mbingarkuar detajet e sigurisë së shkollës.

Një djalë u vra gjatë bastisjes.

“Studentët e Rrëmbyer, Stafi dhe Familjarët e Kolegjit Shkencor Qeveritar Kagara kanë rifituar lirinë e tyre dhe janë pranuar nga Qeveria e Shtetit Niger”, tha Guvernatori Abubakar Sani Bello në një postim në Twitter. /Insajderi.com