Rrëshqitja e dheut mbulon tërësisht një fshat norvegjez

Rrëshqitja e dheut mbulon tërësisht një fshat norvegjez

Një rrëshqitje e dheut në një fshat norvegjez ka varrosur shtëpitë nën baltë të errët, duke plagosur 10 persona – një seriozisht – dhe duke lënë edhe 10 të tjerë të zhdukur.

Punëtorët e shpëtimit po vazhdojnë të kërkojnë për të zhdukurit, të cilët përfshijnë fëmijë, në fshatin Gjerdrum, 25 km (15 milje) në veri-lindje të kryeqytetit, Oslo.

Rreth 1,000 njerëz janë evakuuar deri më tani nga fshati.

Policia tha se disa njerëz kishin frikë të bllokoheshin në baltë dhe mbeturina.

“Ne jemi mjaft të sigurt se ka njerëz në zonën e prekur,” u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë Roger Pettersen të mërkurën./Insajderi.com

BBC News