Rrëshqitjet e tokës vrasin 11 persona dhe plagosin 18 të tjerë në Javën perëndimore të Indonezisë

Rrëshqitjet e tokës vrasin 11 persona dhe plagosin 18 të tjerë në Javën perëndimore të Indonezisë

Dy rrëshqitje toke të shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut kanë vrarë të paktën 11 vetë dhe plagosur 18 të tjerë në Indonezinë perëndimore, sipas zyrtarëve, trasnmeton Insajderi.

Rrëshqitjet e tokës në fshatin Cihanjuang në Java Perëndimore, rreth 150 km (95 milje) në juglindje të kryeqytetit, Xhakarta, u zhvilluan në katër pasdite (09:00 GMT) dhe 7:30 pasdite (12:30 GMT) të shtunën, një zëdhënës i Indonezisë nga Bordi Kombëtar për Menaxhimin e Katastrofave (BNPB) tha në një deklaratë të dielën, raporton Al Jazeera.

“Rrëshqitja e parë u shkaktua nga reshjet e mëdha të shiut dhe kushtet e paqëndrueshme të tokës. Rrëshqitja pasuese ndodhi ndërsa oficerët ende po evakuonin viktimat rreth zonës së parë të rrëshqitjes”, tha Raditya Jati.

Shpëtuesit ishin midis viktimave, tha ai.

Numri i të vdekurve ishte paraprak që nga e diela në mëngjes, tha Jati, duke shtuar se shiu dhe stuhitë e mundshme gjatë ditës mund të pengojnë përpjekjet e shpëtimit. /Insajderi.com