Rreth 10 mijë raste të reja me Coronavirus në Turqi

Rreth 10 mijë raste të reja me Coronavirus në Turqi

Turqia raportoi 9.561 raste të reja me Coronavirus, duke përfshirë 660 pacientë simptomatikë, dhe 72 vdekje të tjera, transmeton Insajderi.

Numri i përgjithshëm i rasteve ka shkur në mbi 2,66 milionë, kurse numri i të vdekurve në 28.285, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Rreth 5.297 pacientë të tjerë kanë fituar betejën e tyre kundër virusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në mbi 2,54 milionë.

Numri i pacientëve me COVID-19 në gjendje kritike qëndron në 1.200, treguan shifrat e fundit.

Mbi 32,68 milionë teste janë bërë në Turqi deri më tani, duke përfshirë 124.015 gjatë ditës së kaluar.

Më 14 janar, Turqia nisi fushatë masive të vaksinimit kundër COVID-19.

Që nga dhjetori i vitit të kaluar, Turqia ka zbatuar kufizim të lëvizjes për të frenuar përhapjen e virusit. /Insajderi.com