Rreziku nga COVID-19, Italia gati për masa rigoroze

Rreziku nga COVID-19, Italia gati për masa rigoroze

Dyqanet, restorantet dhe shkollat ​​do të mbyllen në pjesën më të madhe të Italisë të hënën.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi paralajmëroi për një “valë të re” të shpërthimit të Coronavirusit.

Për tre ditë gjatë Pashkëve, 3-5 Prill, do të ketë një mbyllje totale, raporton BBC.

Italia, e cila një vit më parë vendosi një nga bllokimet e para kombëtare, po lufton edhe një herë për të përmbajtur përhapjen e shpejtë të infeksioneve.

Vendi ka raportuar më shumë se 100,000 vdekje të lidhura me Covid, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Mbretërisë së Bashkuar.

Fushata e vaksinimit në Itali është goditur nga vonesa, siç është parë diku tjetër në Bashkimin Evropian. /Insajderi.com