Rritet numri i të vdekurve në Pakistan – 65 të vdekur, mes tyre shumica fëmijë

Një sulm vetëvrasës vrau të paktën 65 vetë dhe plagosi më shumë se 280 të tjerë, kryesisht gra dhe fëmijë, në një park publik në qytetin pakistanez Lahore të dielën.

Rritet numri i të vdekurve në Pakistan – 65 të vdekur, mes tyre shumica fëmijë

Shpërthimi ndodhi në zonën e parkimit të Gulshan-e-Iqbal Park, disa metra larg nga parku I fëmijëve.

Policia tha se nuk është ende e qartë nëse sulmi kishte cak një numër të konsiderushëm të katolikëve pakestinez, me rastin e festës së pashkëve.

Pamjet e medieve treguan se shumë prej të vdekurve ishin fëmijët dhe gratë të cilët qëndronin në park.

Dhjetra gra dhe fëmijë ishin parë nëpër spitale, të mbuluar në gjak. Shumë nga të plagosurit janë transportuar në spitale me anë të taksive për shkak të mungesës së ambulancave. /Insajderi.com