Rusia dëbon diplomatët e huaj derisa tensionet rriten për protestat e Navalnyt

Rusia dëbon diplomatët e huaj derisa tensionet rriten për protestat e Navalnyt

Rusia ka njoftuar dëbimin e diplomatëve nga Suedia, Gjermania dhe Polonia, duke i akuzuar ata për pjesëmarrje në protesta të paligjshme muajin e kaluar kundër burgosjes së kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny, transmeton Insajderi.

Ministria e Jashtme tha në një deklaratë të premten se Moska i konsideroi veprimet e diplomatëve të papranueshme dhe se ajo pret që diplomatët nga vendet “të ndjekin me përpikëri normat e së drejtës ndërkombëtare” në të ardhmen, pasi tensionet midis Kremlinit dhe Perëndimit shtrëngohen, raporton Al Jazeera.

Ministria tha se numri i paspecifikuar i individëve që “morën pjesë në protesta të paligjshme u shpallën persona non grata” dhe “urdhëruar të largohen nga Rusia në të ardhmen e afërt”.

Masa erdhi disa orë pasi diplomati i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, u takua me Ministrin e Jashtëm rus Sergey Lavrov në Moskë.

Borrell “dënoi me forcë” veprimin, tha një zëdhënës, ndërsa Suedia e quajti atë “plotësisht të pabazuar”.

Burgosja e Navalny ka nxitur demonstrata dhe dënime masive mbarëkombëtare nga BE-ja dhe disa kombe perëndimore, me thirrjet për sanksione ndaj Rusisë në rritje në Evropë.

Moska deri më tani ka hequr kritikat e huaja si ndërhyrje të jashtme, duke akuzuar Perëndimin për histeri dhe standarde të dyfishta. /Insajderi.com