Rusia dëbon shtatë diplomatë të vendeve europiane

Rusia dëbon shtatë diplomatë të vendeve europiane

Autoritetet e Federatës Ruse kanë dëbuar gjithsej shtatë diplomatë, duke përfshirë dy nga Lituania, një nga Letonia dhe Estonia dhe tre nga Sllovakia, transmeton Insajderi.

Ministria e Jashtme ruse tha se ambasadori lituanez në Moskë, Eitvydas Bayarunas, ambasadori letonez, Maris Riekstins, i ngarkuari me punë në ambasadën estoneze, Piret Reintamm Benno, ishin thirrur për bisedime në institucion dhe ishte dënuar fuqimisht dëbimi i mëparshëm i ambasadorëve rusë nga ato vende, të cilën Moska zyrtare e konsideron si të pabazuar dhe provokuese, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke theksuar se Vilniusi, Riga dhe Talini po vazhdojnë hapur lëvizjet e tyre armiqësore ndaj Rusisë, deklarata tha se Republika Çeke kishte shprehur solidaritet me Rusinë kundër këtyre lëvizjeve provokuese nga vendet baltike.

“Sipas parimit të reciprocitetit, dy diplomatë nga ambasadat e Lituanisë dhe një diplomat nga ambasadat e Letonisë dhe Estonisë u urdhëruan të largoheshin nga Rusia brenda shtatë ditësh”, thuhet në deklaratë.

Më parë, Ministria ruse e Punëve të Jashtme ftoi ambasadorin sllovak në Moskë, Lubomir Rehak, në një bisedë dhe atij iu dha një notë proteste në të cilën dëbimi i fundit i tre diplomatëve rusë nga ai vend u vlerësua si absurd.

Rusia u përgjigj duke dëbuar tre diplomatë sllovakë të cilët duhet të largohen nga vendi jo më vonë se 5 maji. /Insajderi.com