Rusia: Diskutimet për klimën nuk duhet të politizohen

Rusia: Diskutimet për klimën nuk duhet të politizohen

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, diskutoi ndryshimin e klimës në një telefonatë me të ngarkuarin amerikan për këtë çështje, John Kerry.

Kremlini njoftoi të mërkurën se Kerry, i Dërguari i Parë Special i Presidencës për Klimën i cili është aktualisht në Rusi për një udhëtim pune, kishte një dialog pozitiv në lidhje me temën.

Sipas zyrtarëve rusë, ndryshimi i klimës është një zonë ku Moska dhe Uashingtoni kishin interesa të përbashkëta.

Në leximin e thirrjes, ajo tha se Putini i kishte thënë Kerry-t se dialogu për klimën nuk duhet të politizohet.

Në fillim të këtij viti, Putini u bashkua me një samit virtual të klimës të organizuar nga Presidenti i SHBA Joe Biden.

“Natyrisht, ne kemi disa ndryshime në marrëdhëniet midis vendeve tona, por ne ishim shumë të kënaqur që Presidenti Putin mori pjesë në samit,” i tha Kerry Ministrit të Jashtëm rus dhe të dërguarit të klimës Sergei Lavrov në fillim të kësaj jave. /Insajderi.com