Rusia ka 150,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, vlerëson Bashkimi Evropian (BE)

Rusia ka 150,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, vlerëson Bashkimi Evropian (BE)

Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 trupa përgjatë kufirit të saj perëndimor me Ukrainën dhe në Krime të aneksuar në javët e fundit, tha diplomati i lartë i Bashkimit Evropian të hënën pas një konferencë nga ministri i Jashtëm i Ukrainës, transmeton Insajderi.

Ndërtimi ushtarak ka ndezur frikën e një përshkallëzimi të menjëhershëm në konfliktin disa vjeçar, i cili ka shkatërruar rajonet e Ukrainës Lindore Donetsk dhe Luhansk, ku forcat qeveritare kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia që kur rebelët kapën një pjesë të territorit atje në prill 2014, raporton Al Jazeera.

Josef Borrell, shefi i politikës së Jashtme të BE-së, tha se vendosja e trupave ishte e pashembullt. “Kjo është vendosja më e lartë ushtarake ruse në kufijtë e Ukrainës ndonjëherë”, u tha ai gazetarëve pas një takimi virtual të ministrave të Jashtëm të bllokut 27-anëtarësh.

“Janë më shumë se 150,000 trupa ruse që grumbullohen në kufijtë e Ukrainës dhe në Krime. Rreziku i përshkallëzimit të mëtejshëm është i dukshëm”, shtoi Borrell, duke mos pranuar të jepte një burim për shifrën.

Ai paralajmëroi se tani do të duhet vetëm “një shkëndijë” për të nisur një konfrontim në rajon, ku më shumë se 14,000 njerëz kanë vdekur gjatë luftimeve që nga viti 2014, sipas raportimeve nga kryeqyteti ukrianas, Kyiv. /Insajderi.com