Rusia ‘kërcënon Ukrainën me shkatërrim’, kështu thonë zyrtarët nga kryeqyteti ukrainas i Kyivit

Rusia ‘kërcënon Ukrainën me shkatërrim’, kështu thonë zyrtarët nga kryeqyteti ukrainas i Kyivit

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kërcënim flagrant të Ukrainës me shkatërrim ndërsa frika vazhdon të rritet për një përshkallëzim të mundshëm të armiqësive në lindjen e vendit të goditur nga konfliktet, transmeton Insajderi.

Luftimet janë intensifikuar në javët e fundit në rajonet e Ukrainës në Donetsk dhe Lugansk, ku forcat qeveritare kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia që nga prilli 2014 pasi rebelët kapën një territor atje, raporton Al Jazeera.

Ndërkohë, Rusia ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa si dhe tanke dhe artileri afër kufirit të përbashkët në rajon. Moska gjithashtu ka mobilizuar trupat në rajonin e aneksuar të Detit të Zi të Krimesë, të cilën ajo e aneksoi nga Ukraina në mars të vitit 2014.

Duke iu drejtuar një konference shtypi të enjten, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba dënoi “përkeqësimin e situatës së sigurisë” të Kremlinit dhe akuzoi ekspertët dhe zyrtarët rusë për “kërcënim të hapur të Ukrainës me luftë dhe shkatërrimin e shtetësisë ukrainase”.

“Veprimet dhe deklaratat e Moskës [kanë] qëllim që të përshkallëzojnë tensionet ushtarake dhe të minojnë përpjekjet diplomatike për të zgjidhur konfliktin ruso-ukrainas”, tha ai.

Kuleba gjithashtu paralajmëroi Moskën kundër fillimit të çdo inkursioni në Ukrainë, duke deklaruar çdo intensifikim të përshkallëzimit në rajonin e Donbas, pjesë e të cilit janë Donetsk dhe Lugansk, do të kishte pasoja “shumë të dhimbshme” për Rusinë.

“Vija e kuqe e Ukrainës është kufiri shtetëror. Nëse Rusia kalon vijën e kuqe, atëherë do të duhet të vuajë”, tha ai. “Bota është në anën e Ukrainës dhe ligjit ndërkombëtar”. /Insajderi.com