Rusia ngrit akuza të reja kundër Alexei Navalny

Rusia ngrit akuza të reja kundër Alexei Navalny

Hetuesit e shtetit rus kanë ngritur akuza të reja kundër udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny.

Ata thonë se Z. Navalny, i cili po rimëkëmbet në Gjermani pasi u helmua, në mënyrë mashtruese shpenzoi donacione publike për nevojat e tij personale.

Navalny e përshkroi rastin si një trillim dhe “histerikë” nga Presidenti Vladimir Putin.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht pretendimet e z. Navalny se presidenti i vendit qëndron pas sulmit gati fatal në gusht.

Një raport i botuar nga grupi hetimor Bellingcat dhe media perëndimore më parë këtë muaj fajësoi agjentët e FSB-së për helmimin, kryer me agjentin nervor Novichok./Insajderi.com

BBC News