Rusia njofton tërheqjen e disa trupave nga kufiri me Ukrainën

Rusia njofton tërheqjen e disa trupave nga kufiri me Ukrainën

Rusia njofton se ka nisur tërheqjen e disa trupave nga kufiri me Ukrainën.

Disa trupa në rrethet ushtarake të Rusisë ngjitur me Ukrainën po kthehen në bazat e tyre pas përfundimit të stërvitjeve, citohet të ketë thënë të martën ministria ruse e mbrojtjes, shkruan Reuters, transmeton Shqip.com.

Agjencia ruse e lajmeve “Interfax” citoi ministrinë të thoshte se ndërsa stërvitjet në shkallë të gjerë në të gjithë vendin vazhdonin, disa njësi të distrikteve ushtarake jugore dhe perëndimore kishin përfunduar stërvitjet e tyre dhe filluan të kthehen në bazë.

Lëvizjet e raportuara bien ndesh me paralajmërimet nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania se Rusia mund të jetë e gatshme të pushtojë Ukrainën në çdo kohë.

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, tha se Britanisë do t’i duhet të shohë një largim të plotë të trupave ruse nga kufiri me Ukrainën për të besuar se Moska nuk ka plane për një pushtim.

Ministria tha se do të përdorte kamionë për të lëvizur disa pajisje, ndërsa disa trupa do të marshonin drejt bazave të tyre.

Rusia ka grumbulluar mbi 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, duke përfshirë një kontigjent të madh për stërvitje të përbashkëta në Bjellorusi deri më 20 shkurt, që do të thotë se Ukraina është pothuajse e rrethuar nga ushtria ruse.

Moska e ka mohuar ndonjëherë planifikimin për të sulmuar Ukrainën, por po kërkon garanci ligjërisht të detyrueshme nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO që Kievit nuk do të lejohet të bashkohet me bllokun ushtarak. Uashingtoni dhe Brukseli deri më tani kanë refuzuar të bëjnë premtime të tilla./SHQIP.com