Rusia pretendon se Ukraina përdori armët e SHBA-së për të vrarë të burgosurit e saj

Rusia pretendon se Ukraina përdori armët e SHBA-së për të vrarë të burgosurit e saj

Në mëngjesin e 29 korrikut, vetëm disa orë pasi më shumë se 50 të burgosur ukrainas të luftës u vranë në një qendër burgimi në rajonin e Donetskut, një reporter rus në vendin e ngjarjes shfaqi mbetje të një rakete HIMARS të prodhuar nga SHBA.

Siç raporton CNN, ishte fillimi i një ofensive të plotë të mediave ruse, me një mesazh sa cinik aq edhe brutal.

Ukraina, sipas versionit të lajmeve të Moskës, kishte vrarë ushtarët e saj me një raketë HIMARS sepse nuk donte që ata të rrëfejnë krimet e luftës dhe të dekurajonin të tjerët nga dorëzimi.

Një zyrtar i lartë i Republikës Popullore donetsk (DPR) të vetëshpallur ruse, Eduard Basurin, pohoi se “pasi të burgosurit ukrainas të luftës filluan të flisnin për krimet që kryen me urdhër të autoriteteve politike të Ukrainës, këtu u godit një goditje”.
Ukraina i mohoi me forcë pohimet, me presidentin Volodymyr Zelensky që e quajti sulmin «një krim lufte me dashje nga rusët».

Shumë nga të burgosurit në qendrën e burgimit në Olenivka i përkisnin regjimentit nacionalist Azov. Ata qenë transferuar atje pasi u dorëzuan në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol në maj. Azovi është i neveritur nga rusët, dhe ndjenja është reciproke.

Një hetim i CNN bazuar në analizën e videove dhe fotografive nga vendi i ngjarjes, imazhet satelitore nga para dhe pas sulmit dhe puna e ekspertëve mjeko-ligjorë dhe të armëve arrin në përfundimin se versioni rus i ngjarjeve ka shumë të ngjarë të jetë një fabrikim.

Nuk ka pothuajse asnjë shans që një raketë HIMARS të shkaktojë dëme në magazinën ku mbaheshin të burgosurit.

Ekspertët u konsultuan nga CNN me ulje të një rakete të HIMARS në Olenivka, por nuk mund të thonë përfundimisht se çfarë vrau e plagosi kaq shumë të burgosur.

Mungesa e aksesit i bën të pamundura përfundimet përfundimtare.

Megjithatë, ekspertët thonë se shumica e shenjave tregojnë një zjarr intensiv dhe sipas disa dëshmitarëve nuk pati zë të një rakete të ardhur.

Olenivka, ku ndodhet qendra e paraburgimit, është në pjesën e rajonit të Donetskut që është mbajtur nga forcat pro-ruse për tetë vjet./Insajderi.com