Rusia raporton rastin e parë të infeksionit njerëzor me gripin e shpendëve H5N8

Rusia raporton rastin e parë të infeksionit njerëzor me gripin e shpendëve H5N8

Rusia ka regjistruar rastin e parë të një lloji të virusit të gripit të shpendëve me emrin AH5N8 që u kalon njerëzve nga zogjtë dhe e ka raportuar rastin tek Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), tha kreu i një vëzhguesi të konsumatorëve të shëndetit, transmeton Insajderi.

Shpërthimet e llojit H5N8 janë raportuar në Rusi, Evropë, Kinë, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në muajt e fundit, por vetëm mes pulave, raporton Al Jazeera.

Gripe të tjera – H5N1, H7N9 dhe H9N2 – ka qenë e njohur që përhapet te njerëzit.

Rusia raportoi rastin tek OBSH “disa ditë më parë, ashtu si u bindëm plotësisht për rezultatet tona”, tha Anna Popova, kreu i vëzhguesit të shëndetit Rospotrebnadzor, të shtunën për TV shtetëror Rossiya 24. Deri më tani nuk kishte asnjë shenjë transmetimi midis njerëzve, shtoi ajo.

Tipi shumë ngjitës është vdekjeprurës për zogjtë, por kurrë më parë nuk është raportuar të jetë përhapur tek njerëzit.

Shumica e infeksioneve të gripit të shpendëve njerëzorë janë shoqëruar me kontakt të drejtpërdrejtë me pula të gjalla ose të ngordhura të infektuara, megjithëse ushqimi i gatuar siç duhet konsiderohet i sigurt.

Shpërthimet e gripit të shpendëve shpesh nxisin bimët e shpendëve për të vrarë zogjtë e tyre për të parandaluar përhapjen e virusit dhe për të shmangur vendet importuese që të vendosin kufizime tregtare.

Shtatë punëtorë në një fabrikë shpendësh në jug të Rusisë ishin infektuar me llojin H5N8 kur kishte një shpërthim në fabrikë në dhjetor, tha Popova.

Punëtorët nuk pësuan ndonjë pasojë të rëndë shëndetësore, shtoi ajo.

Popova vlerësoi “zbulimin e rëndësishëm shkencor”, duke thënë “koha do ta tregojë” nëse virusi mund të shndërrohet më tej.

Instituti Vektor i Siberisë tha të shtunën se do të fillojë zhvillimin e testeve njerëzore dhe një vaksine kundër H5N8, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

I vendosur në Koltsovo jashtë qytetit siberian Novosibirsk, instituti ka zhvilluar një nga disa vaksinat e Coronavirusit të Rusisë. /Insajderi.com