Samoa vendosi të caktojë kryeministren e parë femër

Samoa vendosi të caktojë kryeministren e parë femër

Fiame Naomi Mataafa është gati të bëhet kryeministrja e parë femër e Samoas, pasi gjykata e lartë e kombit Paqësor ndihmoi në thyerjen e një bllokimi politik njëmujor që pasoi një zgjedhje të kontestuar në prill, transmeton Insajderi.

Gjykata e Lartë e Samoas të hënën pasdite anuloi një përpjekje të kreut të shtetit Tuimalealiifano Vaaletoa Sualauvi II për të anuluar rezultatet e zgjedhjeve, njoftoi media lokale, raporton Al Jazeera.

Gjykata e Lartë gjithashtu kundërshtoi krijimin pas-zgjedhor të një vendi shtesë parlamentar që për pak kohë i dha qeverisë aktuale një shumicë.

Vendimet e gjykatës hapin rrugën për partinë FAST të Mataafa për të formuar një qeveri, duke i dhënë fund sundimit të kryeministrit Tuilaepa Sailele Malielegaoi, i cili ka luftuar për të mbajtur në pushtet pas qeverisjes për 22 vjet.

Mataafa, një ish-zëvendës kryeministër, tha se ishte një “ditë për të falënderuar Zotin dhe të gjithë ju që keni zemrën për këtë vend”.

“Kjo nuk ka të bëjë me ty ose me mua, kjo ka të bëjë me të ardhmen e Samoas dhe mbrojtjen e trashëgimisë sonë të paraardhësve tanë”, tha ajo. “Ne ishim pothuajse shumë vonë, ajo gati u mor me forcë nga ne”.

Vajza e kryeministrit të parë të pavarur të Samoas, Mataafa ishte më parë me HRPP të Malielegaoi, i cili ka qenë në pushtet për katër dekada.

64-vjeçari u nda me qeverinë vitin e kaluar pasi kundërshtoi ndryshimet në kushtetutën dhe sistemin gjyqësor të Samoas.

Malielegaoi tha se ai do të apelojë vendimet e gjykatës.

“Ka arsye kryesore për të bërë një apel”, tha ai në një adresë televizive. “Këto janë mekanizma të gjyqësorit në ndjekjen e drejtësisë”.

Zgjedhjet e prillit fillimisht përfunduan në një barazim 25-25 midis Partisë FAST dhe HRPP, me një kandidat të pavarur.

Por më pas komisioneri zgjedhor caktoi një tjetër kandidat për HRPP, gjoja për t’u përputhur me kuotat gjinore kushtetuese. Kandidati i pavarur, ndërkohë, zgjodhi të shkonte me Mataafa, duke e bërë atë 26-26.

Kreu i shtetit më pas ndërhyri për të njoftuar zgjedhje të reja për të thyer lidhjen. Ato zgjedhje në kombin prej 220,000 vetësh duhej të mbaheshin më vonë këtë javë.

Partia e Mataafa apeloi dhe Gjykata e Lartë vendosi përfundimisht kundër si kandidatit të caktuar dhe planeve për zgjedhjet e reja, duke e rikthyer Partinë FAST në një shumicë prej 26-25.

Pas vendimeve, qindra mbështetës të FAST, të veshur me të kuqe, u mblodhën jashtë gjykatës dhe festuan duke kënduar.

“Lavdi Atit tonë!” shkroi Partia FAST në Facebook. “Tani është koha për të shkuar në punë”.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se ndihej si një moment i rëndësishëm.

“Është sigurisht një gjë domethënëse kur sheh një vendim historik të marrë kur zyra mbahet nga një grua”, tha Ardern.

Samoa fitoi pavarësinë në 1962 pas gati 50 vjetësh si një protektorat i Zelandës së Re.

Kombi i Paqësorit mbylli kufijtë e tij herët në pandeminë e Coronavirusit dhe ka shmangur çdo transmetim të përhapur në komunitet të infeksioneve COVID-19. /Insajderi.com