Sarah McBride bëhet senatorja e parë që ka dalur hapur si person trans

Sarah McBride bëhet senatorja e parë që ka dalur hapur si person trans

Sarah McBride bëri histori të martën në mbrëmje kur u bë zyrtarja e parë që doli hapur si trans në Amerikë pasi fitoi një vend në Senatin e shtetit të Delaëare.

Demokratja 30-vjeçare është parashikuar të mposhtë Republikanin Steve washington për të marrë vendin e senatorit të shtetit tani në pension Harris B. McDoëell III.

McBride tha se ajo është “aq mirënjohëse për qindra vullnetarë që bënë thirrje, dërguan mesazhe dhe biseduan me votuesit për të bashkuar fqinjët tanë”.

“Jam përulur nga mbështetja dhe jam gati të punoj çdo ditë për të bërë një ndryshim në jetën e të gjithë banorëve të Rrethit të Parë të Senatit,” tha ajo, duke shtuar: “Unë shpresoj që sonte të tregojë një fëmijë LGBTQ se demokracia jonë është mjaft hapur edhe për ta. Ndërsa Delaware vazhdon të përballet me krizën COVID, është koha për të shkuar në punë për të investuar në politikat që do të bëjnë një ndryshim për familjet që punojnë”.

Ajo gjithashtu shkroi në Twitter mirënjohjen e saj për 60,000 ndjekësit e saj:

“Ne ja dolëm. Ne fituam zgjedhjet. Faleminderit, faleminderit, faleminderit”./Insajderi.com