Schroder fenomenal, udhëheq Gjermaninë drejt fitores së madhe

Schroder fenomenal, udhëheq Gjermaninë drejt fitores së madhe

Ekipi kombëtar gjerman ka fituar ndeshjen e dytë të Kampionatit Evropian në basketboll. Kundër Gjeorgjisë, gjermanët arritën fitore të vështirë me rezultat 67:57.

Me këtë fitore, Gjermania ngjitet në vendin e parë të Grupit A në EuroBasket.

Përsëri njeriu më i mirë në parket për gjermanët ishte Dennis Schröder, i cili realizoi 23 pikë, raporton Insajderi.

Ylli i NBA shënoi 23 pikë – më shumë se një e treta e të gjithë pikëve të Gjermanisë. Edhe në ndeshjen e parë kundër Ukrainës (75:63), Schröder kishte realizuar 32 pikë.

Gjeorgjianët, të cilët kishin fituar ndeshjen e tyre të parë në mënyrë të habitshme 79:77 kundër kandidatit për medalje, Lituanisë, u futën në këtë takim me formë të mirë fizike. Por, Gjermania iu kundërvy, duke neutralizuar edhe yjet e Gjeorigjisë si: Pachulia (Golden State Warriors) dhe Schengelia (Saski Baskonia). /Insajderi.com