Së paku 10 policë në Mianmar u vranë nga sulmet e ushtrive etnike të vendit që përkrahin protestuesit kundër grusht-shtetit

Së paku 10 policë në Mianmar u vranë nga sulmet e ushtrive etnike të vendit që përkrahin protestuesit kundër grusht-shtetit

Një aleancë e ushtrive etnike në Mianmar që kanë kundërshtuar dhunën e gjeneralëve në protestat kundër grushtit të shtetit, kanë sulmua një stacion policie në lindje të vendit gjatë të shtunën, si dhe vrau të paktën 10 policë, thanë media lokale, transmeton Insajderi.

Stacioni i policisë në Naungmon në shtetin Shan u sulmua herët në mëngjes nga luftëtarët nga një aleancë që përfshin Ushtrinë Arakan, Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare Ta’ang dhe Ushtrinë e Aleancës Demokratike Kombëtare Myanmar, raportoi media vendase.

Shan News tha të paktën 10 policë u vranë, ndërsa gazeta Shwe Phee Myay vuri numrin e të vdekurve në 14 policë.

Një zëdhënës i ushtrisë nuk iu përgjigj thirrjeve duke kërkuar koment.

Tony Cheng i Al Jazeera, duke raportuar nga Tajlanda fqinje, vuri në dukje se ushtritë etnike janë nga më të vjetrat në botë, që kanë luftuar forcat e qeverisë qendrore për dekada.

“Që nga grushti i shtetit, është folur shumë rreth grupeve të armatosura që veprojnë së bashku, por ne nuk e kemi parë më parë. Sot pretendohet se tre vepruan së bashku, bashkuan forcat, sulmuan këtë post të drejtuar nga policia e Myanmar, duke vrarë një numër policësh”, tha Cheng, duke shtuar se sulmi ndodhi gjatë dy orëve herët të shtunën.

Më shumë se 600 njerëz janë vrarë nga ushtria në goditjen e protestave kundër grushtit të shtetit të 1 shkurtit, sipas një grupi monitorimi. Ndërsa dhuna është përshkallëzuar, rreth një duzinë grupe të armatosura kanë dënuar bërësit e grushtit të shtetit si të paligjshëm dhe janë zotuar të qëndrojnë me protestuesit.

Ligjbërësit civilë, shumica e të cilëve janë duke u fshehur pas largimit të tyre, kanë njoftuar planet për të formuar një “qeveri të unitetit kombëtar” – me role kryesore për udhëheqësit etnikë – dhe po mbajnë bisedime në internet për rezistencën e përbashkët ndaj gjeneralëve. /Insajderi.com