Së paku dy persona kanë vdekur dhe 19 janë plagosur nga shpërthimet në Afganistan

Së paku dy persona kanë vdekur dhe 19 janë plagosur nga shpërthimet në Afganistan

Së paku dy persona kanë vdekur dhe 19 janë plagosur si pasojë e tri shpërthimeve në provincën lindore, Nangarhar në Afganistan, përcjell Shqip.com.

Ky sulm është përshkruar edhe si sulmi i parë vdekjeprurës që prej talebanët e kanë marrë kontrollin e Afganistanit më shumë se një muaj.

Sipas dëshmitarëve, të paktën njëri nga shpërthimi në Jalalabad ka qëlluar një makinë që ka bartur luftëtarë talebanë, teksa thuhet se në mesin e të plagosurve ka edhe gra e fëmijë.

Kurse, policia ka deklaruar se mëngjesin e së shtunës, një tjetër bombë ka shpërthyet në Kabul, duke lënë kështu të plagosur së paku dy persona, raporton REL.

Shënjestra e sulmit nuk dihet ende, mirëpo mediat lokale kanë thënë se bomba ka shpërthyer në një zonë të dominuar nga komuniteti Hazara.

Ende nuk dihet se kush është autori i këtyre sulmeve, dhe se as grupi islamist nuk ka bërë ende ndonjë koment./Shqip.com