Sekretarja e shtetit: Pensilvania mund të vendoset sonte

Sekretarja e shtetit: Pensilvania mund të vendoset sonte

Kathy Boockvar, sekretare e shtetit e Pensilvanisë, sapo i tha CNN se fituesi i shtetit mund të shpallet sonte, transmeton Insajderi.

Kanë mbetur ende 550,000 fletëvotime për t’u përpunuar, por zyrtarët janë përpara afatit dhe shumica do të numërohen deri në këtë mbrëmje, tha Boockvar.

Çelësi është Filadelfia, ku ka rreth 100,000 vota të jashtëzakonshme dhe ku Joe Biden po fiton 80% të votave.

Kjo do të thotë që mund të mos ketë rëndësi që qarku Allegheny, shtëpia e qytetit të dytë më të madh të Pensilvanisë në Pittsburgh, ka pezulluar numërimin deri nesër.

Boockvar gjithashtu tha që thirrja ligjore e Donald Trump për të ulur fletët e votimit postare deri më tre nëntor, por që mbërrijnë para fundit të së premtes më gjashtë nëntor, nuk do të bënte një ndryshim domethënës pasi ka vetëm disa mijëra.

Kujtesë: siç qëndrojnë gjërat, Trump nuk mund të fitojë pa 20 vendet e kolegjit elektoral të Pensilvanisë. Pika e tij është tkurrur nga 618,000 në mëngjesin e së mërkurës në 111,000 tani. /Insajderi.com