Sërish protesta në Francë kundër reformës së pensioneve

Mijëra qytetarë kanë dalë përsëri në rrugët e Francës, për të protestuar ndaj reformës së diskutueshme të pensioneve, të propozuar nga qeveria e presidentit Emmanuel Macron.

Sërish protesta në Francë kundër reformës së pensioneve

Protestuesit u mblodhën sot në qytetet e Parisit, Marsejës, Tuluzit dhe Bordosë.

Sindikatat kishin bërë thirrje për protestë masive, duke e bërë këtë, protestën e tetë më të madhe që nga nisja e grevave dhe protestave në fillim të dhjetorit.

Sipas Ministrisë së Brendshme, të premten e kaluar, në të gjithë vendin protestuan rreth 249.000 qytetarë./atsh