SHBA dhe Kina bien dakord të trajtojnë krizën e klimës globale me urgjencë

SHBA dhe Kina bien dakord të trajtojnë krizën e klimës globale me urgjencë

Kina dhe Shtetet e Bashkuara, dy ndotësit më të mëdhenj të karbonit në botë, kanë rënë dakord të bashkëpunojnë me vendet e tjera për të luftuar ndryshimin e klimës, transmeton Insajderi.

Deklarata e përbashkët të dielën pasoi dy ditë bisedimesh midis të dërguarit kinez të klimës Xie Zhenhua dhe homologut të tij amerikan, John Kerry, në Shanghai, raporton Al Jazeera.

“Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë të angazhuara për të bashkëpunuar me njëri-tjetrin dhe me vendet e tjera për të trajtuar krizën e klimës, e cila duhet të adresohet me seriozitetin dhe urgjencën që ajo kërkon”, thuhej në deklaratën e tyre.

Të dy vendet do të vazhdojnë gjithashtu të diskutojnë “veprime konkrete në vitet 2020 për të zvogëluar emetimet që synojnë mbajtjen e kufirit të temperaturës në përputhje me Marrëveshjen e Parisit”, tha ajo.

Në marrëveshjen e Parisit, vendet ranë dakord në 2015 për të mbajtur ngritjen e temperaturave globale në nën 1.5 gradë Celsius (2.7 gradë Fahrenheit).

Kina dhe SHBA janë ndotësit kryesorë në botë të karbonit, duke pompuar gati gjysmën e tymrave të karburanteve fosile që po ngrohin atmosferën e planetit.

Bashkëpunimi i tyre është çelësi i suksesit të përpjekjeve globale për të frenuar ndryshimin e klimës, por lidhjet e dobëta për të drejtat e njeriut, tregtinë dhe pretendimet territoriale të Kinës ndaj Tajvanit dhe Detit të Kinës Jugore kanë kërcënuar të minojnë përpjekje të tilla. /Insajderi.com