SHBA dhe Kina “telashe” për situatën e Hong Kongut

SHBA dhe Kina kanë telashe sa i përket situatës në Hong Kong.

SHBA dhe Kina “telashe” për situatën e Hong Kongut

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo ka thënë se Uashingtoni po vendos kufizime të vizave për zyrtarët e Partisë Komuniste Kineze që besohet të jenë përgjegjës për minimin e lirive në Hong Kong. Sekretari amerikan, Mike Pompeo tha se sanksionet kishin si synim zyrtarët e tanishëm dhe të mëparshëm të partisë.

Ai tha se masa pasoi premtimin e Presidentit, Donald Trump për të ndëshkuar Pekinin për një ligj të propozuar të sigurisë që mund të prishë autonominë e Hong Kongut.
Kina tha se vendimi i SHBA ishte një “gabim” që duhet të tërhiqet. Vjen vetëm disa ditë përpara një mbledhje të parlamentit të Kinës.

Komiteti i Përhershëm i Kongresit Popullor Popullor do të diskutojë ligjin e ri në mbledhjen e tij, i cili fillon të Dielën.

Kina ka propozuar legjislacionin e sigurisë që do ta bënte krim të minojë autoritetin e Pekinit në Hong Kong, dhe gjithashtu mund të shohë që Kina të instalojë agjencitë e veta të sigurisë në territor për herë të pare, raporton BBC.

Masa ka ngjallur një valë të re të protestave kundër kontinentit në Hong Kong.

Deklarata e Z. Pompeo të Premten, në të cilën nuk përmendeshin zyrtarët kinezë të prekur nga kufizimet e vizave amerikane, pasoi një votim të fundit nga Senati Amerikan për të vendosur sanksione ndaj individëve që minojnë autonominë e Hong Kongut dhe bankat që bëjnë biznes me ta.

Duke iu përgjigjur masës, ambasada kineze në Uashington tha që “kundërshton me forcë vendimet e gabuara të palës amerikane”.

Në një deklaratë të postuar në Twitter, ambasada shtoi: “Ne i kërkojmë palës amerikane që menjëherë të korrigjojë gabimet e saj, të tërheqë vendimin dhe të ndalojë ndërhyrjen në punët e brendshme të Kinës”.

Muajin e kaluar, Presidenti Trump tha gjithashtu se ai do të fillojë t’i japë fund trajtimit preferencial për Hong Kongun në tregti dhe udhëtime, në përgjigje të planeve të Kinës.
Presidenti amerikan tha që Pekini po zëvendësonte “formulën e premtuar të një vendi, dy sisteme me një vend, një sistem”.

“Kjo është një tragjedi për Hong Kongun . Kina ka shkatërruar lirinë e Hong Kongut, tha Trump”, raporton BBC, transmeton Insajderi. /Insajderi.com/