SHBA-ja dhe Britania e Madhe godasin me sanksione firmat e kontrolluara nga ushtria e Mianmarit

SHBA-ja dhe Britania e Madhe godasin me sanksione firmat e kontrolluara nga ushtria e Mianmarit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar vendosën sanksione ndaj konglomerateve të kontrolluara nga ushtria e Mianmarit gjatë të enjtes, pas grushtit të shtetit të gjeneralëve Burma të 1 shkurtit dhe shtypjes vdekjeprurëse, dhe Uashingtoni e quajti masën një përgjigje ndaj “dhunës dhe abuzimeve të neveritshme”, njofton Insajderi.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së tha se sanksionet e tij kishin në shënjestër Myanma Economic Holdings Company Company Ltd (MEHL) dhe Myanmar Economic Corporation Ltd (MEC), raporton Al Jazeera.

Mbretëria e Bashkuar vendosi sanksione të ngjashme ndaj MEHL, duke përmendur shkeljet serioze të të drejtave të njeriut të ushtrisë Myanmar kundër myslimanëve Rohingya.

Përfaqësuesit për të dy njësitë, të cilat kontrollojnë pjesë të mëdha të ekonomisë së Mianmarit, nuk kishin asnjë koment të menjëhershëm.

Veprimet e së enjtes ishin më të rëndësishmet deri tani kundër interesave të biznesit të ushtrisë së Mianmarit, të cilat variojnë nga birra dhe cigare te telekomunikacioni, gomat, minierat dhe pasuritë e paluajtshme.

Menjëherë pas njoftimit, Departamenti i Shtetit i SHBA dënoi përdorimin e vazhdueshëm të forcës vdekjeprurëse nga autoritetet në Mianmar gjatë fundjavës që rezultoi në vdekjen e të paktën 27 njerëzve, përfshirë disa fëmijë.

“Këto veprime të neveritshme dhe brutale kundër fëmijëve, një i ri vetëm shtatë vjeç, i cili u qëllua dhe u vra në shtëpinë e saj ndërsa ishte ulur në prehrin e babait të saj, demonstrojnë më tej natyrën e tmerrshme të sulmit të regjimit ushtarak mbi popullin e vet”, zëdhënësi i departamentit tw Shtetit, Ned Price, tha në një deklaratë.

Masa e Uashingtonit ngrinë çdo pasuri të mbajtur nga entitetet në SHBA dhe është e fundit në një seri sanksionesh pas marrjes ushtarake që kanë synuar bankën qendrore të Mianmarit si dhe gjeneralët e lartë.

Përcaktimi ndalon kompanitë ose qytetarët amerikanë të tregtojnë ose të kryejnë transaksione financiare me ato të listuara.

Meqenëse pothuajse të gjitha pagesat në dollarë pastrohen përmes institucioneve financiare të SHBA-së, lëvizja në mënyrë të efektshme nxjerr jashtë listës së zezë kompanitë nga sistemi bankar i SHBA-së.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha se ushtria e Mianmarit “ka ndërmarrë veprime gjithnjë e më shqetësuese drejtuar qytetarëve të tyre që nga 1 Shkurti”.

“Këto veprime do të synojnë posaçërisht ata që udhëhoqën grushtin e shtetit, interesat ekonomike të ushtrisë dhe burimet e financimit që mbështesin shtypjen brutale të ushtrisë birmaneze”, tha ai. “Ata nuk janë drejtuar njerëzve të Birmanisë”.

“Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kanë treguar se ne do të ndjekim zotimet tona për të promovuar përgjegjësinë për grushtin e shtetit dhe dhunën e neveritshme dhe abuzimet e tjera që kemi parë në javët e fundit”, tha Blinken.

Në një seancë dëgjimore të Senatit Amerikan, Senatori Ed Markey, kryetar demokrat i nënkomitetit të Azisë, tha se ai i mirëpriti sanksionet e fundit por bëri thirrje për më shumë.

“Duhet bërë më shumë për t’i mohuar ushtrisë vijën e shpëtimit ekonomik dhe për t’i mohuar asaj armët e luftës. Shtetet e Bashkuara duhet të luajnë një rol udhëheqës në nxitjen e partnerëve dhe aleatëve tanë, përfshirë anëtarët e ASEAN, të marrin masa për të ndërprerë fondet për ushtrinë”, tha ai, duke iu referuar Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore.

Grupet e të drejtave të njeriut e mirëpritën masën e SHBA por gjithashtu nxitën më shumë hapa.

Human Rights Watch (HRW) tha se sanksionet do të krijonin vështirësi të konsiderueshme për konglomeratët për të bërë biznes me kompani të jashtme.

“Ky është një hap shumë i rëndësishëm por nuk është sanksioni më i madh ekonomik që mund të zbatohet”, tha drejtori i avokatisë së HRW në Azi, John Sifton, duke shtuar se Uashingtoni duhet të synojë gjithashtu të ardhurat e Mianmarit nga ndërmarrjet e përbashkëta të gazit natyror me kompani ndërkombëtare.

Dëshmitari Global nxiti Bashkimin Evropian të vendosë sanksione mbi interesat e biznesit të ushtrisë dhe tha që MB duhet të ndjekë SH.B.A. në shënjestrimin e KKZ.

Në njoftimin e sanksioneve, SHBA lëshoi ​​disa licenca që ofrojnë përjashtime për transaksionet zyrtare të qeverisë amerikane dhe ato të organizatave ndërkombëtare dhe jo-qeveritare. Një licencë ka autorizuar transaksione të domosdoshme për ndërprerjen e biznesit që përfshin MEC dhe MEHL – ose ndonjë entitet që ata zotërojnë – deri më 22 qershor. /Insajderi.com